1. یونیک دنتال
 2. خدمات
 3. لمینت دندان

لمینت دندان

برای مشاوره و ارسال عکس میتوانید با شماره زیر از طریق واتس آپ در ارتباط باشید 09355293223

لمینت دندان به انگلیسی (Dental laminate) که به علت جنس آن برخی از دندانپزشکان آن را ونیز نیز می‌نامند، یک روکش همرنگ دندان و در عین حال نازک و با دوام است که روی سطح جلویی(فاشیال) دندان‌های بالا و پایین را می‌ پوشاند و ظاهر دندان‌هایتان را از لحاظ رنگ، اندازه و شکل تغییر می‌دهد.

لمینت‌ها علاوه بر خواص ظاهری که برای دندان‌ها دارند، مزایای دیگری مانند افزایش طول عمر دندا‌ن‌ها و بالا بردن مقاومت مینای دندان را دارند، بنابراین نصب و انجام صحیح فرآیند لمینیت دندان از اهمیت بالایی برخوردار است.

اگر می‌خواهید بدانید که نصب لمینت دندان چگونه است، دانستن همین نکته کافی است که برای چسباندن لمینت به دندان‌ها از یک اشعه خاص و یک نوع رزین حساس به نور استفاده می‌ کنند.

لمینت دندان سرامیکی

لمینت سرامیکی یا پرسلن ونیر یک پوشش نازک سرامیکی با قطر کم (حدودا بین 5 الی 6 میلی متر) هستند. لمینت سرامیکی با توجه به قالب دندان‌های بیمار در لابراتوار ساخته می‌شود و بعد از تراش دندان توسط دندانپزشک با کمک مواد مخصوص روی دندان چسبانده میشود.

لمینت دندان کامپوزیتی

لمینت کامپوزیتی که به صورت مستقیم روی دندان اعمال می‌شود از جنس پلیمر (نوعی از پلاستیک) همرنگ با دندان است و معمولا در مطب دندانپزشک این ماده ابتدا به شکل خمیر در می‌آید، سپس روی دندان گذاشته می شود و با تابش اشعه روی دندان محکم می‌شود.
در این نوع لمينت اکثرا نیاز به تراشیدن دندان نیست و به صورت مستقیم کامپوزیت‌ها روی دندان قرار خواهند گرفت.

تفاوت کامپوزیت و لمینیت دندان

اولین فرق کامپوزیت و لمینیت دندان در جنس آنها است، همانطور که گفته شد لمینیت سرامیکی از جنس چینی و کامپوزیت از جنس پلیمر است.

 • لمینت در لابراتوار و کامپوزیت در مطب ساخته می‌شوند.
 • قیمت لمینتدندان بیشتر از کامپوزیت است.
 • لمینیت ثبات رنگ بیشتری نسبت به کامپوزیت دارد.
 • عمر لمینت دندان سرامیکی از کامپوزیت بیشتر است.
 • در کامپوزیت دندان تراش کمتری نسبت به لمینت نیاز دارد.
 • لمینیت دندان نیاز به بی حسی دارد.
 • طول درمان و مدت جلسات لمینیت سرامیکی از کامپوزیت بیشتر است.

مراحل لمینیت دندان

مرحله اول: قالب‌گیری

اولین مرحله از مراحل لمینیت دندان، قالب گیری است. دندانپزشک در این جلسه روی سطح دندان را با توجه به ضخامت لمینیت تراش می‌دهد تا سطح دندان صاف شود.
دندان را طوری تراش می‌دهند تا سطح دندان‌ها صاف شود و آسیبی به مینای دندان وارد نشود. برای اینکه بیمار دردی حس نکند، قبل از تراش دندان از بی حسی استفاده می‌شود. بعد از تراش دندان، دندانپزشک قالب گیری از دندان را انجام می‌دهد و سپس قالب مورد نظر را به لابراتوار می‌فرستد.معمولا آماده شدن لمینیت ها 2 تا 4 هفته طول می‌کشد.

مرحله دوم: اتصال لمینیت به دندان

قبل از دائمی کردن لمینیت‌ها، دندانپزشک لمینیت‌های آماده شده را به صورت موقت روی دندان فرد قرار می‌دهد تا فرم و اندازه آن را بررسی کند. سپس دندان را مقدار بسیار کمی تراش می‌دهد تا سطح دندان زبر شود و چسبندگی دندان برای اعمال لمینت‌ها بیشتر شود.
با کمک یک رزین مخصوص و حساس به نور، لمینیت را روی دندان قرار می‌دهد و با تاباندن پرتوهای نوری لمینیت را روی دندان میچسباند.

معایب لمینیت دندان

بعد از لمینیت ممکن است عوارضی مانند حساسیت و درد بعد از انجام لمینیت، جدا شدن لمینیت از روی دندان و موارد دیگری که شدت و وجود آنها به مهارت دندانپزشک شما بستگی دارد.

 • امکان ترمیم لمینیت وجود ندارد و باید عوض شود.
 • بعد از چسباندن لمینیت امکان تغییر رنگ آن وجود ندارد.
 • لمینــــــت دندان جزو درمان‌های گران دنداپزشــــــکی است.
 • انجام مراحل لمینیت دندان بعلت تراش دندان برگشت ناپذیر است.
 • در صورت عدم نصب صحیح، دندان‌های زیر لمینیت دچار پوسیدگی خواهد شد.

 

طول عمر لمینت دندان چقدر است؟

طول عمر لمینیت دندان بستگی به کیفیت، مهارت دندانپزشک و میزان مراقبت شما دارد، اما به صورت معمول طول عمر لمینیت دندان بین 5 تا 10 سال است.

مراقبت‌های بعد از لمینیت دندان

مراقبت از لمینیت دندان مانند دندان طبیعی است، حتی کمی بیشتر، برای مثال تا جایی که ممکن است از مصرف نوشیدنی‌های مضر و رنگدانه دار و از فشار دادن دندان‌ها خودداری کنید و به صورت مرتب به دندانپزشک خود جهت معاینه مراجعه کنید.

به این مقاله امتیاز دهید

اشتراک گذاری این مقاله

به این مقاله امتیاز دهید

اشتراک گذاری این مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید